Czym jest Kinderbonus i co musisz o nim wiedzieć?

Pandemia koronawirusa wywoływana przez SARS-CoV-2 odcisnęła ogromne piętno na naszej rzeczywistości, w tym także na portfelach podatników. Bardzo mocno odczuły to również rodziny z dziećmi. Stąd w wielu krajach europejskich rządy zapewniają różne, przynajmniej jednorazowe rozwiązania, mające za zadanie w części odciążyć finansowo rodziców. Nie inaczej wygląda to w Niemczech, gdzie występują zasiłki rodzinne na dzieci, które wypłaca się stale. Obecnie sporo rodzin ma prawo do dodatkowego świadczenia – Kinderbonus. Czym ono jest i komu przysługuje? Jakie warunki należy spełnić i ile wynosi zasiłek? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – zachęcamy do lektury. Znajdziesz tu kilka przydatnych informacji.

Kinderbonus – skąd pomysł na takie świadczenie?

Decyzja, aby wypłacić w 2021 roku zasiłek rodzinny w Niemczech zapadła po tym, jak w zeszłym roku rząd zdecydował o udzieleniu podobnej pomocy – w dwóch transzach – 200 euro we wrześniu i 100 euro w październiku. W sumie więc rodzice otrzymali na każde dziecko po 300 euro wsparcia. Było to nie tylko ważne dla samych zainteresowanych, ale i pobudziło konsumpcję, tym samym przynosząc dużo korzyści z perspektywy całej gospodarki.

Z tego powodu dodatkowy zasiłek rodzinny w Niemczech został ponownie przyznany w roku 2021. Kinderbonus wypłacany był w maju. Czy to jednak jedyny termin? O tym więcej poniżej.

Czym jest Kinderbonus i co musisz o nim wiedzieć?

Czym właściwie jest Kinderbonus?

Nazywany także Kindergeld-bonus zasiłek to forma jednorazowego wsparcia dla rodzin z dziećmi, które uprawnione są do stałego świadczenia. W przeciwieństwie do zeszłego roku Kinderbonus z 2021 jest niższy i wynosi 150 euro na dziecko, wypłacane w jednej transzy.

Kto konkretnie może otrzymać takie świadczenie? Zasiłek dostają rodzice, którzy byli uprawnieni do pobierania Kindergeld na swoją pociechę przez co najmniej 1 miesiąc w 2021 r. Upraszczając – jeśli przynajmniej przez jeden miesiąc w obecnym roku otrzymywało się rodzinne w Niemczech, wówczas można otrzymać Kinderbonus.

Co w sytuacji, gdy rodzic nie pobierał Kindergeld w maju, bo np. dziecko przyszło na świat w czerwcu? W takim przypadku Familienbonus przyznawane jest po prostu w późniejszym czasie, bo wraz z możliwością otrzymywania rodzinnego, uzyskuje się również prawo do Kinderbonus. Pieniądze powinny wpłynąć wraz z pierwszą transzą stałego zasiłku lub kilka dni po niej.

Warto dodać, że to jednorazowe wsparcie nie jest odliczane od innych świadczeń. Jeśli więc ktoś otrzymuje:

  • zasiłek dla bezrobotnych,
  • zaliczkę z tytułu świadczeń alimentacyjnych,
  • dodatek do mieszkania,
  • dodatek na dzieci,

nie musi się bać, że kwoty te zostaną pomniejszone. Ponadto Kinderbonus nie wlicza się do dochodu. Będzie za to zaliczony do kwoty wolnej od podatku. Z kolei Polacy, którzy pracują w kraju naszego zagranicznego sąsiada i pobierają rodzinne z Niemiec, otrzymując jednocześnie inne zasiłki w Polsce, również mogą dostać bonus – w pełnej kwocie niezależnie od pobieranych świadczeń.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe świadczenie na dziecko?

Co do zasady – najważniejsze, aby mieć uprawnienia do pobierania Kindergeld. Jeśli masz prawo, by otrzymywać z Niemiec zasiłek na dziecko, wówczas otrzymuje się Kinderbonus automatycznie. Nie ma więc konieczności składania dodatkowych wniosków czy wykonywania innych czynności.

Można natomiast złożyć stosowne pismo, aby starać się o Familienbonus z 2020 roku, czyli wyżej wspomniane 300 euro na dziecko. W takim przypadku zasady są bardzo podobne. Urząd musi jednak przyznać wypłatę Kindergeld wstecz przynajmniej w 1 miesiącu w 2020 roku. Wówczas rodzice mogą otrzymać dodatkowe 300 euro na każde dziecko, na które zasiłek rodzinny został przydzielony.

Kinderbonus – dowiedz się, jak możesz je otrzymać

Jeśli pracujesz w Niemczech i zastanawiasz się, czy przysługuje Ci Kindergeld, a także dodatek do tego świadczenia – zajrzyj na Lohnsteuer.pl. Na stronie dotyczącej zasiłku rodzinnego znajdziesz więcej informacji na ten temat. Jeśli natomiast chcesz poznać szczegóły i szukasz wsparcia specjalistów, którzy pomogą Ci uzyskać świadczenia z Familienkasse, w tym też Kinderbonus – skontaktuj się z nami! Mamy szerokie doświadczenie w pomocy Polakom pracującym w Niemczech.