Ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec?

Dzięki wejściu do Unii Europejskiej Polacy cieszą się mnogimi korzyściami. Jedną z zalet przynależności do tych struktur jest możliwość łatwiejszego podjęcia pracy za granicą. Wielu naszych rodaków wyjechało m.in. do Niemiec, gdzie często mogą liczyć na dużo wyższe dochody, odpowiadające ich oczekiwaniom. Samo zarabianie jednak to nie wszystko. Tak samo w Niemczech, jak i w Polsce, bardzo ważne są rozliczenia podatkowe. Złożenie niemieckiego PIT-u nie dla wszystkich jest obowiązkowe, ale nierzadko dla wielu okazuje się opłacalne.

Ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec

Jeśli przymierzasz się do tego, by rozliczyć podatek z zagranicy, z pewnością zastanawiasz się też, kiedy otrzymasz jego zwrot. W tym artykule przybliżamy temat terminów w przypadku rozliczeń z Finanzamtem, czyli niemieckim urzędem skarbowym. Dowiedz się, co wpływa na tempo wydania decyzji dotyczącej rozliczenia podatków w Niemczech i co możesz zrobić, by ten proces przyspieszyć. Zapraszamy do czytania!

Terminy obowiązujące podatnika

Zacznijmy jednak od tego, do kiedy podatnik musi złożyć niemiecki PIT. Według tamtejszego prawa termin dostarczenia wszelkich dokumentów mija 31 lipca następnego roku względem rozliczanego. Warto przy tym zauważyć, że po spełnieniu określonych warunków, płatnicy mają prawo do rozliczenia podatku z nawet 4 lat wstecz. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które nie są zobowiązane do składania corocznego zeznania podatkowego.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku?

Odpowiedź być może nie będzie satysfakcjonująca, bo brzmi – to zależy. I to od co najmniej kilku czynników. Nim jednak więcej o nich, należy wspomnieć, że tamtejszy urząd nie wiąże prawnie żaden termin. Dlatego tak wiele zależne jest od samego podatnika. Co natomiast wpływa na to, kiedy otrzyma się pieniądze za nadpłacony podatek?

Po pierwsze – sam moment złożenia niemieckiego PIT-u w urzędzie skarbowym. Co do zasady – im szybciej rozliczysz się z Finanzamt, tym prawdopodobnie wcześniej Twoje zeznanie zostanie rozpatrzone, a co za tym idzie – nie będziesz musiał długo czekać na zwrot podatku z Niemiec. Jeśli sam nie masz na to czasu – zawsze możesz to zostawić specjalistom z naszej firmy, którzy dopilnują, aby rozliczenie podatkowe przebiegło szybko i bez zbędnych komplikacji.

Pomoc profesjonalnego biura to także pewność, że dokumentacja będzie kompletna. To bowiem kolejny czynnik, mający wpływ na to, jak szybko otrzymasz na konto pieniądze za nadpłacony podatek. W przypadku braków w dokumentach Finanzamt będzie się z Tobą kontaktować, aby uzupełnić dane. Lepiej więc zadbać o to, aby wszelkie niezbędne zaświadczenia czy rachunki dotarły do urzędu w jednym momencie, niż później stresować się, że czegoś zabrakło.

Jak długo trwa cała procedura?

Jak wyżej wspomniano – niemiecki urząd skarbowy nie ma wyznaczonego terminu, do kiedy musi wydać decyzję w sprawie złożonych deklaracji. Jeśli więc przed Tobą rozliczenie PIT w Niemczech – nastaw się na czekanie co najmniej kilku miesięcy. Jednak zwykle, jeśli nie było żadnych problemów ani braków w dokumentacji, oczekuje się średnio od 3 do 6 miesięcy.

Co przy tym ważne – jest na co czekać, bo rozliczanie niemieckiego podatku w większości przypadków okazuje się dużo bardziej opłacalne niż w Polsce. Wszystko dlatego, że w Niemczech kwota wolna jest nieporównywalnie wyższa i tamtejszy rząd cyklicznie ją podnosi, dostosowując do warunków ekonomicznych w kraju. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje rozliczenie podatku przebiegnie bez przeszkód – zgłoś się do nas (https://lohnsteuer.pl/kontakt). Pomożemy Ci skompletować dokumentację, a także dopełnimy wszelkich formalności. Ciesz się z szybkiego i atrakcyjnego zwrotu!