Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia podatku w Niemczech?

Teoretycznie nie każdy musi składać rozliczenia podatkowe w Niemczech. Grupa osób pracujących, którzy mają status nierezydentów, nie ma takiego obowiązku. Zdecydowanie jednak mają do tego prawo, bo wiążę się to z szeregiem profitów. Nie zmienia to faktu, że większość zatrudnionych za zachodnią granicą musi się rozliczyć z Finanzamtem, a co za tym idzie – dostarczyć do urzędu skarbowego konkretną dokumentację. Jakie dokumenty trzeba przedłożyć, by rozliczyć podatek z Niemiec? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia podatku w Niemczech?

Dokumenty, bez których się nie obejdzie

Zasadniczo dokumentację umożliwiającą rozliczenia podatkowe w Niemczech dzieli się na dwie kategorie:

  • niezbędną,
  • przydatną w staraniach o uzyskanie ulg.

Trzeba przy tym pamiętać, że odzyskiwanie podatku z Niemiec wraz ze zwrotami poszczególnych kosztów jest dostępne wyłącznie dla osób podlegających tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na początek jednak sprawdź, bez jakich dokumentów rozliczenie będzie niemożliwe. Ich wykaz znajdziesz poniżej.

Niemiecka karta podatkowa

Lohnsteuerbescheinigung – pod tą nazwą kryje się niemiecka karta podatkowa. Zawiera ona informacje dotyczące m.in. zarobków, jakie wypracowałeś w konkretnym roku podatkowym. Pismo to otrzymujesz od swojego pracodawcy, a jeśli ten go nie wydał, możesz wnioskować do niego o jego uzyskanie. Co ważne – tyczy się to wszystkich pracodawców, u których pracowałeś w wybranym okresie rozliczeniowym.

Istnieje też inne, alternatywne rozwiązanie. Zamiast Lohnsteuerbescheinigung dołącza się do kompletu Abrechnung, czyli zapis odcinka za ostatnią wypłatę w danym roku podatkowym. Składając niemiecki PIT z tym kwitem, rozliczenie będziesz mieć (prawie) za sobą.

Kserokopia dowodu osobistego

Rozliczając się z Finanzamtem powinieneś pamiętać o dołączeniu kopii swojego dowodu osobistego. Ewentualnie możesz skopiować inny dokument (np. paszport), który poświadcza Twoją tożsamość i obywatelstwo.

Druk EU-EWR

Aby rozliczenie dochodu z Niemiec było możliwe – najpierw musisz rozliczyć zagraniczne dochody w Polsce. Trzeba więc złożyć zeznanie PIT-36. Wtedy polski Urząd Skarbowy wyda potrzebne pismo, czyli EU-EWR (w naszym kraju oznaczany jako UE/EOG), składające się z 4 stron, w tym m.in. 2 w języku niemieckim dla Finanzamtu i 2 po polsku, potwierdzających dochody podatnika. Warto zwrócić uwagę, czy zostało ono podbite – w przeciwnym wypadku zostanie uznane przez urzędników za nieważne.

Inne dokumenty, jakie mogą się przydać w uzyskaniu ulg

Powyższe dokumenty to jedynie podstawa, dzięki której rozliczenie dochodów z Niemiec będzie w ogóle możliwe. System podatkowy u zachodniego sąsiada pozwala jednak uzyskać szereg ulg zwiększających kwotę zwrotu. Jakich pism będziesz do tego potrzebować?

Dokument poświadczający dochody partnera

W tym przypadku nie chodzi o jako taką ulgę, ale o wyższą kwotę wolną od podatku. Rozliczanie się w Niemczech wraz z małżonkiem (lub życiowym partnerem) jest po prostu bardziej opłacalne, szczególnie jeśli są duże dysproporcje między Waszymi dochodami. Aby jednak było to możliwe, musisz przedłożyć Finanzamtowi zaświadczenie o zarobkach Twojej drugiej połówki.

Faktury, rachunki etc.

Poniesione koszty związane m.in. z:

  • dojazdem do pracy,
  • najmem mieszkania,
  • opłatą rachunków za media,

mogą być objęte ulgami, dzięki czemu rozliczanie podatku z Niemiec staje się jeszcze korzystniejsze. Dlatego warto zbierać wszelkie dokumenty poświadczające te wydatki, w tym m.in. faktury za paliwo, rachunki za bilety komunikacji miejskiej, umowę najmu itp.

Pomoc profesjonalistów w składaniu niemieckiego PIT-u

Nawet dla osób, które od dłuższego czasu pracują za Odrą, przygotowanie dokumentacji może stanowić kłopot. Dlatego, gdy nadchodzą rozliczenia podatkowe, a Ty pracowałeś na terenie Niemiec – warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. W Lohnsteuer mamy szerokie doświadczenie – rozliczyliśmy już wiele PIT-ów osób zatrudnionych u zachodniego sąsiada Polski. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zwrocie podatku – zajrzyj na stronę lub skontaktuj się z nami. Dopilnujemy, aby wszystkie formalności zostały dopełnione.