PIT niemiecki - kiedy się go rozlicza?

Polacy pracujący w Niemczech mogą liczyć nie tylko na lepsze zarobki. Dużym atutem posiadania zatrudnienia u naszego zachodniego sąsiada jest zwrot podatku, zwykle o wiele wyższy niż ten, jaki uzyskuje się w Polsce. Rozliczenie PIT z Niemiec może jednak stanowić pewne trudności i rodzić sporo pytań. Wynika to z faktu, że tamtejszy system podatkowy znacznie różni się od rodzimego.

Kiedy w ogóle odbywa się rozliczenie niemieckiego PIT-u? Też się nad tym zastanawiasz? W takim razie przeczytaj ten artykuł. Powstał on z myślą o wszystkich osobach, które chcą wiedzieć, kiedy mija termin składania deklaracji. Zachęcamy do lektury!

Kto podlega obowiązkowemu rozliczeniu w Niemczech?

Na samym początku warto podkreślić, że nie każdy musi rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym. Finanzamt wymaga tego w określonych przypadkach, w tym m.in. od:

  • podatników zaliczonych do III klasy podatkowej,
  • osób, które zostały pisemnie wezwane do rozliczenia,
  • pracowników zatrudnionych u więcej niż jednego pracodawcy (w ciągu jednego roku podatkowego),
  • osób, jakie oprócz zatrudnienia, otrzymywały także zasiłki (z tytułu bezrobocia lub chorobowe),
  • podatników, którzy obok podstawowego zarobku, uzyskali dodatkowy dochód przekraczający kwotę 410 euro rocznie.

Wiele osób natomiast nie musi składać deklaracji do fiskusa. Mogą też odłożyć rozliczenie PIT z zagranicy w czasie. Niemcy umożliwiają składanie deklaracji podatkowej nawet za cztery lata wstecz. Wiąże się to zwykle z wypłatą niemałej sumy z tytułu nadpłaconego podatku.

PIT niemiecki - kiedy się go rozlicza?

Czemu warto złożyć dobrowolnie zeznanie podatkowe?

W sytuacji, gdy nie podlega się temu obowiązkowi, warto to zrobić. Nie tylko ze względu na fakt, że można rozliczać się za poprzednie lata. Jest to opłacalne w momencie, kiedy np. ponosi się wysoki koszt dojazdu z domu do miejsca pracy lub pojawiły się duże wydatki z tytułu choroby. Zwrot podatku z Niemiec często okazuje się porządnym zasileniem domowego budżetu, szczególnie jeśli wcześniej został on uszczuplony np. przez leczenie.

Jaki jest podstawowy termin rozliczenia się?

Co do zasady – podatnicy mają obowiązek dostarczenia stosownej dokumentacji do fiskusa do 31 lipca roku następnego względem okresu rozliczeniowego. Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób korzystających z usług Steuerberatera. Pomoc doradcy podatkowego umożliwia rozliczenie się w późniejszym okresie. PIT niemiecki w takich okolicznościach powinien być złożony najpóźniej do końca lutego kolejnego roku.

Wezwanie do rozliczenia z Finanzamt

Odmiennie wygląda sytuacja osób, jakie otrzymały pisemne wezwanie do złożenia deklaracji od niemieckiego urzędu skarbowego. W Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung, jak nazywa się takie pismo, ustalona zostaje indywidualna data, do której podatnik musi przedłożyć komplet dokumentów, umożliwiających rozliczenie podatku z Niemiec. To ważne, by trzymać się tego terminu, gdyż w innym wypadku Finanzamt jest uprawniony do nałożenia kary na płatnika.

Ile wynosi taka grzywna? Kwota zaczyna się od 25 euro za miesiąc. Maksymalny wymiar wynosi nawet 25 tysięcy euro. Jeśli więc otrzymało się takie pismo i chce się uniknąć problemów – należy zastosować się do polecenia zawartego w dostarczonym dokumencie. Tym bardziej że Finanzamt wykazuje dużą skrupulatność w egzekwowaniu sankcji.

Dlaczego warto rozliczyć się wcześniej?

Fiskus naszego zachodniego sąsiada rozpatruje deklaracje podatkowe według kolejności ich przesłania. To oznacza, że zwrot podatku z Niemiec otrzymają najwcześniej te osoby, które nie czekały do końca ustalonego terminu. Co więcej – rozliczenie niemieckiego PIT-u można przyspieszyć, jeśli wysłało się go online. Do tego celu wykorzystuje się darmowy program ELSTER.

Warto pamiętać, że na tempo wydania decyzji podatkowej wpływa również kompletność dokumentów, jakie są wymagane wraz z deklaracją. Jeśli więc rozliczasz się z fiskusem w Niemczech, pamiętaj, by załączyć wszelkie niezbędne pokwitowania i zaświadczenia. Ich brak zwykle skutkuje pytaniami ze strony urzędu, a to znacznie przedłuża całą procedurę. Możesz też to zadanie powierzyć specjalistom, takim jak my - biuro konsultingowe Lohnsteuer. Zadbamy, by wszystko przebiegło zgodnie z wymogami niemieckiego Finanzamtu!