Rozliczanie podatku z Niemiec – online czy w biurze konsultingowym?

Zarówno dla pracujących w Polsce, jak i w Niemczech, przychodzi w końcu moment, gdy należy się rozliczyć z fiskusem. Zwykle czynność ta wiąże się z obawą, aby niczego nie pomylić w dostarczonych formularzach, szczególnie gdy w grę wchodzą różne ulgi, z jakich chce się skorzystać. Rozliczenie podatku z zagranicy jest jednak trudniejsze z jeszcze jednej przyczyny – przez barierę językową. Nawet jeśli ma się opanowany niemiecki w stopniu pozwalającym funkcjonować w kraju naszego sąsiada, to tamtejsze prawo i dokumenty często pełne są terminów, które nie funkcjonują w powszechnym języku.

Nic dziwnego, że rodzi się pytanie – jak najlepiej się rozliczyć? Czy zrobić to online – samodzielnie, czy lepiej skorzystać z biura konsultingowego? W tym artykule przybliżamy charakterystykę obu rozwiązań. Jeśli i Ciebie czeka rozliczenie podatków w Niemczech – zapraszamy do czytania!

Rozliczanie podatku z Niemiec – online czy w biurze konsultingowym?

Kto i do kiedy musi się rozliczyć?

Co do zasady – każda osoba legalnie zatrudniona w Niemczech ma prawo rozliczyć się nawet do 4 lat wstecz. Jednak większość podatników ma obowiązek robić to cyklicznie – co roku. W tym gronie znajdują się m.in. osoby:

  • prowadzące własną działalność gospodarczą,
  • należące do 3. klasy podatkowej,
  • mające więcej niż jednego pracodawcę (i jeśli na przynajmniej jednym dokumencie znalazła się informacja o przynależności do 6. klasy podatkowej),
  • bezrobotne, otrzymujące świadczenia zamiast dochodów,
  • które w ostatnim roku podatkowym zmieniły stan cywilny,
  • wezwane do rozliczenia przez Finanzamt.

Jakie natomiast są terminy składania deklaracji podatkowych? W tym momencie pojawia się pierwsza różnica między wysyłaniem ich internetowo a korzystaniem z usług konsultanta (w Niemczech nazywanego Steuerberaterem). Za rok 2020, jeśli robisz to online, musisz przeprowadzić rozliczenie dochodów maksymalnie do 31 lipca 2021 roku. Jeżeli korzystasz z usług wyspecjalizowanego biura, termin wydłuża się nawet do 28 lutego 2022 roku! To oznacza, że masz pół roku więcej na wypełnienie tego obowiązku.

Rozliczenie podatku online

Obecnie rozliczenie podatku w Niemczech przez Internet jest jedną z najbardziej faworyzowanych form. Co ważne, deklaracje spływające do Finanzamtu online są rozpatrywane w pierwszej kolejności, dzięki czemu można cieszyć się szybszym zwrotem nadpłaconej kwoty. Oczywiście biura konsultingowe również składają formularze przez sieć. Przyjrzyjmy się jednak, jak to wygląda z perspektywy podatnika, który zdecydował rozliczyć się z fiskusem samodzielnie.

Do dyspozycji takiej osoby są różne aplikacje, które pozwalają wypełnić deklarację i przesłać ją. Zazwyczaj są one dość intuicyjne i zrozumiałe… o ile zna się język niemiecki. Często są to programy niewymagające instalacji, więc wystarczy wejść na daną stronę, a następnie postępować według wskazówek.

Do rozliczenia potrzebne będą następujące dokumenty:

  • Lohnsteuerbescheinigung (czyli karta podatkowa) lub Abrechnung (dwa ostatnie w danym roku odcinki z wypłat),
  • zaświadczenie o dochodach z polskiego US UE/EOG,
  • wszelkie dokumenty, rachunki, jakie dowodzą poniesionych przez Ciebie kosztów.

Choć formularze polskiego i niemieckiego PIT-u są dość podobne, to najpoważniejszą przeszkodę stanowi właśnie bariera językowa. Wiele zwrotów i skrótów, które są zrozumiałe dla rozliczającego się Niemca, niekoniecznie będą takie dla Polaka. I w tym momencie z pomocą przychodzi konsultant.

Rozliczenie podatku z pomocą konsultanta

Skorzystanie ze wsparcia Steuerberatera, czyli konsultanta podatkowego, to coraz popularniejsza forma prowadzenia rozliczeń podatkowych w Niemczech. Wynika to z dość prostej przyczyny – to on dopilnowuje, by wszelkie formalności się zgadzały oraz podpowiada, z jakich ulg dany podatnik ma prawo skorzystać. Będziesz również potrzebował stosownych dokumentów, ale to on powie Ci, co powinieneś dostarczyć. Innymi słowy – nie trzeba się martwić o to, że czegoś się zapomniało albo, że któraś część formularza jest niezrozumiała.

Niewątpliwy atut stanowi też fakt, że można rozliczyć się w późniejszym terminie. Korzystając np. z usług biura Lohnsteuer, masz pewność, że Twoje sprawy związane ze zwrotem podatku z Niemiec znajdują się w rękach doświadczonych profesjonalistów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym – skontaktuj się z nami.