Rozliczenie podatku z Niemiec - o czym należy pamiętać?

Praca w Niemczech to dla wielu osób satysfakcjonujące dochody i atrakcyjna alternatywa, nawet jeśli wiąże się z koniecznością dojeżdżania lub przeniesienia ośrodka życiowego poza granice Polski. Wyższe zarobki i liczne uprawnienia podatników to tylko jedna strona medalu – drugą stanowi konieczność prawidłowego rozliczenia osiągniętych dochodów. Odmienny system podatkowy może budzić sporo wątpliwości, tym bardziej że prawo podatkowe Niemiec jest zupełnie inne niż w Polsce.

W tym artykule poruszamy podstawowe kwestie, związane z rozliczaniem niemieckiego podatku. Przeczytaj go, a dowiesz się więcej o tym, czego będziesz potrzebował, by prawidłowo wykonać całą procedurę. Przekonasz się też, że jeśli pracujesz w Niemczech, ale Polska dalej jest ośrodkiem Twojego życia, to także i w tym przypadku musisz odpowiednio rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Zdobędziesz przydatne informacje, które pomogą Ci odzyskać nadpłacony podatek z zagranicy. Zapraszamy do lektury!

Czego potrzebujesz, by się rozliczyć?

Prawidłowe rozliczenie dochodu z Finanzamtem – czyli niemieckim fiskusem, wymaga kilku ważnych dokumentów. Jednym z nich jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Pracodawca ma obowiązek wystawić go do 28 lutego roku następnego po rozliczanym, chyba że płaci podatki ryczałtowo. Wtedy może to zrobić na Twój wniosek.

Besondere Lohnsteuerbescheinigung to jednak nie wszystko, co będziesz musiał przedłożyć niemieckiemu urzędowi skarbowemu. Jeśli masz inne dochody, potrzebne będą również dokumenty poświadczające je. Chodzi nie tylko o zarobki np. z Polski, ale także o wszelkie świadczenia socjalne – np. zasiłki z tytułu nawet tymczasowego bezrobocia. Możesz być pewien, że jeśli zabraknie takich zaświadczeń – Finanzamt się o nie upomni. To zaś przedłuży procedury i spowolni odzyskiwanie podatku.

Rozliczenie podatku z Niemiec – o czym należy pamiętać?

Dwa obowiązki podatkowe

Podatnicy w Niemczech, w zależności od spełnienia pewnych warunków, podlegają dwóm różnym obowiązkom podatkowym – ograniczonemu i nieograniczonemu.

Pierwszy z nich dotyczy osób, które:

  • nie przepracowały na terenie Niemiec 183 dni w danym roku podatkowym (by kwalifikować się do nieograniczonego obowiązku podatkowego, należy być zatrudnionym co najmniej pół roku),
  • zarobiły w Niemczech sumę niższą niż 90% ogólnego dochodu,
  • przekroczyły określoną na dany rok podatkowy sumę zewnętrznych (czyli np. z Polski) dochodów.

Co ważne – należy spełnić 2 z 3 tych warunków, by zakwalifikować się do nieograniczonego obowiązku podatkowego. Co natomiast oznacza fakt należenia do jednej lub drugiej grupy?

Osoby spełniające te kryteria mogą liczyć na liczne udogodnienia, np. rozliczanie podatków wspólnie z małżonkiem, upusty, zwrot poszczególnych kosztów, w tym:

  • dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania,
  • dodatkowych ubezpieczeń,
  • kształcenia (w celu poszerzenia kwalifikacji zawodowych).

Natomiast podatnicy, którzy podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą liczyć się z mniejszą liczbą uprawnień, a często nawet nie przysługują im one.

Rozliczanie PIT z Niemiec w Polsce

Bardzo ważną kwestią jest też fakt, że mieszkając w Polsce i pracując w Niemczech, wciąż trzeba rozliczyć się z naszym Urzędem Skarbowym. W takiej sytuacji bowiem uzyskuje się status rezydenta podatkowego. Jak natomiast wygląda rozliczenie podatkowe, gdy ma się PIT z Niemiec?

Przede wszystkim, gdy przychodzi odpowiedni czas, należy złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem ZG. W przypadku posiadania dochodów z obu państw należy je przedstawić w rozliczeniu. Jeśli natomiast zarabiasz jedynie w Niemczech – składasz tzw. PIT zerowy wraz z załącznikiem ZG. Oprócz tego musisz dołączyć także Lohnsteuerbescheinigung – czyli niemiecką kartę podatkową.

Co z podatkiem w Polsce od zarobku w Niemczech?

W zawartej umowie między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu występuje tzw. metoda wyłączenia z progresją. Metoda wyłączenia z progresją oznacza, ze w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty w Niemczech, zwolniony z opodatkowania na podstawie tej umowy. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu – podlegającego opodatkowaniu w Polsce – stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym w Niemczech.

Warto skorzystać z pomocy specjalisty

Prawo podatkowe i związane z nimi obowiązki podatników często rodzą różne pytania. Dotyczy to zarówno regulacji polskich, jak i niemieckich. Rozliczenie podatku stanowi szczególnie duży problem, jeśli dopiero od niedawna pracuje się u naszego zachodniego sąsiada. Jeśli i Ty znalazłeś się w takiej sytuacji i nie wiesz, jak rozliczyć niemiecki PIT – sięgnij po pomoc specjalistów. Biuro Lohnsteuer ma szerokie doświadczenie w pomocy przy staraniu się o zwrot podatku.